Koawach

inovativní kakao s kofeinem

Koawach

inovativní kakao s kofeinem

.

Kakao Koawach je jedním z produktů, který snadno upoutával pozornost všech milovníků kávy a čokoholiků na Food Innovation Campu v Hamburku. A to nejen hravou opičkou na sáčku, ale hlavně jeho obsahem – kromě kakaa (a v některých variantách také čokolády) v něm totiž najdete i kofein. Zdá se, že inovativní nápad společně s cool designem je dobrou vstupenkou k úspěchu. Vyměnili byste ho ale za kávu?

V čem je kakao Koawach tak jedinečné?

Koawach je peruánské bio kakao, které Vám dodá energii díky obsahu kofeinu z guarany. Guarana je plodem amazonského keře Paulinie nápojné a je přírodním zdrojem energie, díky které získává toto kakao obdobné účinky jako káva či energetický nápoj.

 

Kdo za tímto nápadem stojí?

Trh s kakaem a čokoládou oživili v roce 2014 Daniel Duarte a Heiko Bunz z Německa. Během svých studijních let dávali vždy přednost horké čokoládě před kávou, která je ale nedokázala dostatečně “nakopnout”. Začali proto hledat alternativu, která by kombinovala povzbuzující účinky i příjemnou kakaovou chuť. Když po čase narazili na brazilskou guaranu, zrodil se nápad na její propojení s kakaem. Ačkoliv byly začátky poměrně hektické (v době, kdy testovali nejlepší poměr kakaa a guarany, bylo prý kakao rozprášené i v nejmenších škvírách studentského pokoje :-)), podařilo se jim prorazit a dnes prodávají napříč celou zemí.

 

Jaké existují varianty?

Existují dva základní druhy kakaa Koawach – pořídit jej můžete klasicky v prášku nebo jako hotový drink do ruky. Hotové drinky jsou díky přídavku čokolády příjemně sladké. Chutnají dobře ve studené i teplé variantě, a tak nemusí zpříjemňovat jen chladné podzimní dny. Drinky se dají pořídit v příchutích klasická čokoláda – bílá čokoláda – čokoláda s mandlemi.

Koawach v podobě klasického kakaového prášku pak nabízí mnohem širší spektrum příchutí. Vedle čisté varianty (s cukrem i bez) jsou v nabídce příchutě vanilky, skořice s kardamonem, pomeranče či máty. Pro experimentátory je k dispozici příchuť džungle, která obsahuje navíc kokos. Všechny varianty jsou v bio kvalitě a pyšní se označením fair trade. Volit také můžete mezi různými velikostmi balení – od 100g až po půl kila pro kakaové štamgasty.

 

Z čeho se Koawach skládá?

Koawach se v neochucené variantě “pur” skládá z 89 % z kakaového prášku a z 11 % z výtažku z guarany. Porce o 10g (ze které uděláte 200ml kakaa) má 139 kJ, 33 kcal a 62mg kofeinu. Z hlediska obsahu kofeinu je zajímavé srovnání s energetickými nápoji, které obsahují na stejné množství nápoje obdobných 64mg kofeinu. Pokud ale potřebujete nakopnout stejně jako po vypití šálku kávy, musíte si dát kakaa dvě – káva totiž obsahuje přibližně jednou tolik kofeinu jako Koawach.

 

Jak Koawach použít?

Koawach drinky stačí pouze protřepat, otevřít a vypít. Nápoj si můžete připravit také z klasického prášku. Stačí smíchat 2 čajové lžičky kakaa s teplým mlékem nebo vodou a poté dolít 180ml teplého či studeného mléka.

Klasický prášek také nabízí téměř neomezené pekařské možnosti. Koawach můžete použít všude tam, kam byste dali klasické kakao (pouze ne v případě, kdy byste chtěli dezertem unavit návštěvu :-)).

 

Co by mohlo být lepší?

Koawach je oproti holandskému kakau světlejší, což může překvapit zejména v případě, kdy ho chcete použít při pečení. Trochu se také zapotíte při jeho shánění v ČR.

 

Kde se dá koupit?

Sehnat výrobky od Koawach je v současné době v ČR obtížnější. Výhodu mají ti, kteří za nákupy dojíždí do Německa, kde je Koawach běžně dostupný např. v síti prodejen Kaufland nebo Real. Objednat se dá také od německých prodejců prostřednictvím eBay za cenu kolem 5 EUR za 100g balení. Nevýhodou je vyšší poštovné do ČR (14 EUR), je tedy vhodné zvážit objednání pro více zájemců zároveň.

%

Peruánské kakao

%

Brazilská guarana

.

Koawach je skvělým příkladem toho, že dobrá a inovativní podnikatelská myšlenka nemusí být vždy složitá. Pouhým smícháním 2 ingrediencí vznikl unikátní „energetický“ nápoj, který na trhu nebyl. Pít ho navíc můžete na sto způsobů – jako teplý či studený, nebo rovnou zakoupit hotový v praktickém balení „to go“, který chutná díky přidané čokoládě opravdu skvěle. S Koawachem také můžete upéct jedinečné dezerty, které dodají energii – a pokud použijete variantu „pur“, mohou být i zcela zdravé. Nevýhodou může být světlejší barva kakaa a fakt, že se v ČR zatím těžko shání.

Co si myslí Foodiny?

.

.

Jméno:Koawach
Co to je:Kakao s guaranou
Web:www.koawach.de
Odkud je nápad:Německo
Odkud jsou suroviny:Peru (kakao) a Brazílie (guarana)
Cena:Od 4 EUR práškové kakao; od 1,75 EUR drink
Pro koho:Workoholici, studenti, milovníci kávy, pekaři a pekařky, trendové kavárny a (nejen) bio obchůdky

 

A co po ránu probudí vás? Vyměnili byste kávu za kakao?

.

Upozornit
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Pro vložení komentáře je třeba zadat své jméno / přezdívku a e-mail. Takto zadaný e-mail bude využitý výhradně pro správu a editaci komentářů. Naše zásady zpracování osobních údajů najdete zde.

b3lineicon|b3icon-phone-chat||Phone Chat

Spojte se s námi

 

tereza@foodiny.cz

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

 

 

b3lineicon|b3icon-pencil||Pencil

Napíšeme o vás

 

Znáte nebo máte nadějný gastronomický projekt? Rádi vám dáme prostor! Napište nám na spoluprace@foodiny.cz a podpořme se navzájem! 🙂

 

b3lineicon|b3icon-microphone||Microphone

Napište o nás

 

Jsme začínající projekt a jsme rádi za každou příležitost být slyšet a vidět. Napište nám na tereza@foodiny.cz a my vám dáme skvělý obsah!

 

© 2019 Foodiny - Neokoukané podnikatelské nápady a startupy ze světa gastronomie.

0 0 vote
Article Rating

Tohle si nechceš nechat jenom pro sebe! :-)

Sdílej tento článek a získej tím navíc cool obsah na svůj profil.